- 1. 6. 2024
- admin
- 0
Plánujete návštěvu hanácké metropole, ale tlačí vás čas? V tomto případě vám poradíme, jaká místa hanáckého Oxfordu rozhodně nevynechat při vaší jednodenní návštěvě, ovšem lze si ji samozřejmě můžete rozložit do více dní – záleží jen na vás. Představujeme vám Olomouc.
Jednoznačnou dominantou města je 32 metrový vysoký barokní sloup Nejsvětější Trojice, jenž je zapsán na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, který už přes 250 let zdobí olomoucké Horní náměstí. V jeho blízkosti se nachází původně gotická, později renesančně upravená radnice s vyhlídkovou věží a unikátním orlojem, jehož produkce je k vidění každý den v pravé poledne.
Při procházce historickým centrem můžete téměř na každém kroku spatřit soubor kašen, jenž jsou inspirovány příběhy antické mytologie. Tři kašny se nachází na Horním náměstí, a to kašna údajného zakladatele města Olomouce Caesara, Herkulovu kašnu a novodobou kašnu Arionovu. Dolní náměstí je ozdobeno Jupiterovou kašnou a nejstarší olomouckou kašnou z roku 1683 Neptunovou. V ulici 8. května pak nalezneme Merkurovu kašnu a na náměstí Republiky kašnu Tritonů.
Z církevních památek města Olomouce byste neměli vynechat kostel svatého Mořice s vyhlídkovou věží, chrám svatého Michala a katedrálu svatého Václava s nejvyšší kostelní věží na Moravě a mauzoleem známých biskupů, jenž je součástí národní kulturní památky Přemyslovský hrad. V její těsné blízkosti se nachází Arcidiecézní muzeum, jenž je pobočkou Muzea umění v Olomouci, čímž si zároveň prohlídnete vzácný románský biskupský palác, který je spojen s počátky olomouckého biskupství v 11. století.
Vojenské pevnosti v Olomouci
Během prohlídky města si na spousty místech můžete všimnout dochovaných vojenských pevností, jenž ještě v průběhu 19. století byly součástí unikátního opevnění. Součástí Pevnosti Olomouc bylo na dvacet menších pevností a jiných vojenských objektů, které jsou nyní propojeny zhruba třicetikilometrovou naučnou stezkou s názvem ,,Cesta po pevnůstkách císařsko-královské olomoucké pevnosti“, která je otevřeno jak pro pěší, tak i pro cyklisty.
K unikátní prohlídce vás zve Muzeum olomouckého opevnění na Fortu XVII. či interaktivní expozice Pevnost poznání. Naleznete ji v bývalém velkém dělostřeleckém skladu v areálu barokní Korunní pevnůstky. Souborem expozic je třeba voda, světlo a tma, ovšem nechybí ani vědecké dílny a digitální planetárium. Unikátní pevnostní objekt po architektonické a historické, jenž se dochoval v jediném exempláři v celé České republice, je Pevnost Radíkov na nedalekém Svatém Kopečku, kde se mimo jiné také nachází zoologická zahrada.
Relaxace v zahradách
Velice příjemná odpočinková místa nabízejí rozsáhlé olomoucké parky. U Bezručových sadů najdete botanickou zahradu a ve Smetanových sadech můžete navštívit tropické a subtropické skleníky. Poměrně nedávno byl v olomouckých Bezručových sadech objeven historický vodopád. V rámci květinových výstav Flora Olomouc jej v parku vytvořili v roce 1965 odborníci z národního podniku Sigma Olomouc, kteří tehdy takto demonstrovali sílu svých čerpadel. Vytvořený vodopád stéká po skalách a hradbách před východem z parku do Kosinovy ulice a je zakončen jezírkem.
Do zoologické na Svatý Kopeček
Jak již bylo zmíněno, tak v těsné blízkosti města, vás zve k výletu premonstrátský klášter Hradisko a s ním poutní chrám Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku, kde se poblíž nachází zoologická zahrada. Zde můžete vidět různé známé i méně známé druhy zvířat v pěti pavilonech a mnohá výbězích a expozicích. Veškeré zákoutí zoo lze projet vláčkem nebo 32 metrovou vysokou vyhlídkovou věží, která se v žádné jiné zoo nenachází. V rámci České republiky je to jedinečná zoo, kde se návštěvníci potkají s bílými vlky Hudsonovými.
Hlavní specializace zoologické zahrady je především na žirafy, africké kopytníky, severskou faunu a mořská akvária. Za raritu by se dalo považovat obří žraločí akvárium – největší svého druhu u nás. Upoutá vás i rozlehlé safari Euroasie, kde si můžete prohlédnout zajímavé jeleny sika, východosibiřské jeleny, výběhy zubrů a losů evropských. Africké safari pak nabízí pohled na nosály, antilopy, oryxy a žirafy.
Nejsvatější poutní místo Olomoucka je Bazilika Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku. Nachází se 5 kilometrů severovýchodním směrem od Olomouce. Založení poutního místa je spojeno se jménem bohatého olomouckého kupce s vínem Jana Andrýska (1595 – 1673), který slíbil vystavět na kopci nad Olomoucí, tehdy zvaném Svatá hora, malou kapli. Dle pověsti se prý při vyhledávání místa pro budoucí kapli zjevila Matka Boží ve snu a ukázala na pahorek podobající se místu. V současné době je Svatý Kopeček cílem obdivovatelů barokních krás, mnoha poutníků a také srdcem olomoucké farnosti, kde se odehrávají nejcennější tajemství katolické víry.